Խորհրդարանը հոկտեմբերի 26-ի հերթական նիստերի ընթացքում քննարկել է  ԱԺ «Հայաստան» եւ «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունների  կողմից առաջարկված  ««Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի կողմից հավաքագրված եւ ՀՀ պետական բյուջե փոխանցված միջոցների օգտագործումը ուսումնասիրող ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի անդամների թիվը սահմանելու մասին» ԱԺ որոշման նախագիծը:
Հիմնական զեկուցող Հայկ Մամիջանյանը հայտնել է, որ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի առաջին օրերից «Հայաստան» հիմնադրամը նախաձեռնել էր «Մենք ենք, մեր սահմանները» անվանմամբ դրամահավաք, որի արդյունքում հավաքագրված գումարներից 52 մլրդ դրամ հետագայում փոխանցվել է ՀՀ պետական բյուջե: «Կարծիք կա հանրության շրջանում, թե այդ գումարն օգտագործվել է ոչ արդյունավետ»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ քննիչ հանձնաժողովի նպատակն այդ հարցի քննարկումն ու կատարվածի վրա լույս սփռելն է:
Օրենքի պահանջով ստեղծված քննիչ հանձնաժողովը կունենա 11 անդամ:
Հարցի քննարկումը կշարունակվի ԱԺ հոկտեմբերի 27-ի նիստում:
Խորհրդարանը փակ նիստում քննարկել է ««Հայաստանի Հանրապետության եւ Ադրբեջանի Հանրապետության շփման գծում տիրող իրավիճակը եւ սահմանազատման խնդիրները» հասարակական հետաքրքրություն ներկայացնող թեմայով հրատապ քննարկում անցկացնելու մասին» ԱԺ որոշման նախագիծը:
Վերջին նիստում «ԱԺ կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի համաձայն՝ ԱԺ պատգամավորները հանդես են եկել հայտարարություններով:

26 октября в ходе очередных заседаний парламент обсудил предложенный фракциями НС “Армения” и “Честь имею” проект решения НС “Об определении числа членов Следственной комиссии НС, изучающей использование средств, собранных Всеармянским фондом “Айастан” и перечисленных в государственный бюджет РА".
Основной докладчик А.Мамиджанян заметил, что с первых дней войны, развязанной Азербайджаном 27 сентября 2020 г., Всеармянский фонд “Айастан” инициировал сбор средств под названием “Мы – наши границы”, в результате чего 52 млрд драмов впоследствии было перечислено в госбюджет РА. “В обществе сложилось мнение, что эта сумма была использована неэффективно”, - подчеркнул он, добавив, что цель Следственной комиссии – обсудить   вопрос и пролить свет на   произошедшее.
Созданная в силу закона Следственная комиссия будет состоять из 11 членов.
Обсуждение вопроса продолжится на заседании НС 27 октября.
На закрытом заседании парламент обсудил проект решения НС о срочном проведении обсуждения представляющей общественный интерес темы “Ситуация на линии соприкосновения между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой и проблемы делимитации”.