Խորհրդարանը հոկտեմբերի 26-ի հերթական նիստերի ընթացքում քննարկել է  ԱԺ «Հայաստան» եւ «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունների  կողմից առաջարկված  ««Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի կողմից հավաքագրված եւ ՀՀ պետական բյուջե փոխանցված միջոցների օգտագործումը ուսումնասիրող ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի անդամների թիվը սահմանելու մասին» ԱԺ որոշման նախագիծը:
Հիմնական զեկուցող Հայկ Մամիջանյանը հայտնել է, որ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի առաջին օրերից «Հայաստան» հիմնադրամը նախաձեռնել էր «Մենք ենք, մեր սահմանները» անվանմամբ դրամահավաք, որի արդյունքում հավաքագրված գումարներից 52 մլրդ դրամ հետագայում փոխանցվել է ՀՀ պետական բյուջե: «Կարծիք կա հանրության շրջանում, թե այդ գումարն օգտագործվել է ոչ արդյունավետ»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ քննիչ հանձնաժողովի նպատակն այդ հարցի քննարկումն ու կատարվածի վրա լույս սփռելն է:
Օրենքի պահանջով ստեղծված քննիչ հանձնաժողովը կունենա 11 անդամ:
Հարցի քննարկումը կշարունակվի ԱԺ հոկտեմբերի 27-ի նիստում:
Խորհրդարանը փակ նիստում քննարկել է ««Հայաստանի Հանրապետության եւ Ադրբեջանի Հանրապետության շփման գծում տիրող իրավիճակը եւ սահմանազատման խնդիրները» հասարակական հետաքրքրություն ներկայացնող թեմայով հրատապ քննարկում անցկացնելու մասին» ԱԺ որոշման նախագիծը:
Վերջին նիստում «ԱԺ կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի համաձայն՝ ԱԺ պատգամավորները հանդես են եկել հայտարարություններով:

During the October 26 regular sittings, the parliament debated the NA Draft Decision proposed by the NA Armenia and With Honor Factions on Setting the number of members of Inquiry Committee for Studying the Use of Funds Collected by the "Hayastan" All - Armenian Fund and Transferred to the State Budget of the Republic of Armenia.
The main rapporteur Hayk Mamijanyan informed that from the first days of the war unleashed by Azerbaijan on 27 September 2020, the Hayastan Fund envisaged We Are Our Borders fundraising, as a result of which, later 52 bln AMD was transferred to the RA State Budget from the fundraised money. “There is a public opinion that this money has been used inefficiently,” he said, adding that the aim of the Inquiry Committee is to debate that item and shed light on what happened.
The Inquiry Committee created by the requirement of the law will have 11 members.
The debate of the item will continue at October 27 NA sitting.
The parliament debated the NA Draft Decision on Holding an urgent debate on a topic of public interest on the situation on the line of contact of the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan and the demarcation problems at a closed sitting.
According to the Constitutional Law the NA Rules of Procedure, the NA deputies made announcements at the last sitting.